SONGY ONDERY HERZÁNA
Ondra "Džej" Herzán
Mladý muž, kterému už táhne na čtvrt století je jedním nejstarších, prapůvodních členů Halahoje. Jako instruktor už působil na prvním kurzu v roce 2002 a od té doby je možné ho potkat na týž sesli každý rok. Krom zážitkové pedagogiky je jeho velkou zálibou cestování jižním a hlavně východním směrem. Je pověstný, že se ztratí vždy a všude a je to dobrák od kosti (už to ví i v Arménii:)). Krom toho studuje geografii a tu a tam něco napíše. Jeho tvůrčí invence se však nejčastěji motá okolo akustické kytary. Svými vypalovačkami a baladami rozezpívává Halahojský okruh na každé akci, kde se ukáže. Sám o své tvorbě říká: "Písně vznikají nejen u psacího stolu a pod dečkou, nýbrž i v sedle kola, na brigádě, v přírodě, v cizině... Sekám to jako Baťa cvičky." Autor již vystupuje coby estrádní umělec na různých folkových akcích a kotlíkářských festivalech. Proti stahování a volnému šíření svých písní nic nenamítá do doby, než najde vydavatele, který bude ochotný mu zaplatit!
Jeho tvorba má nejblíže k folku s prvky blues. Občasné úlety do oblasti komerčního popu, rapu, world music, industrialu a detektivky jsou pod přípustnou normou.

Písně jsou zde uvedeny v abecedním pořadí a tento seznam bude i nadále aktualizován Džejovými novinkami. Autory minirecenzí jsou Hynek Cígler a Petr Kuběnský, na jejichž domovské stránce www.sem-sem.wz.cz můžete zjišťovat, co je nového ve světě Onderových písní. Příjemný poslech!

Arménská
Na břehu jezera Sevan... Málokdo z nás dovede pochopit touhu Arménů po jejich vlasti, málokdo dokáže pochopit jejich lásku k vlastní zemi. To vše dýchá z ponuré melodie a podmanivých slov. "Až skončí věčná diaspora..." Ke stáhnutí zde.

Bačva baruta
Ondera se opět po nějaké době vrací na neklidný Balkán, aby zpíval o historických nešvarech, kterými procházely v různých dobách všechny zdejší státy. Originální mixík blues a orientálních ornamentů vás dozajista okouzlí už napoprvé.
Ke stáhnutí zde.

Blues o třebíčské radnici
Snad každý zaregistroval před několika měsíci vzepětí nevole, které se zvedlo v třebíčské metropoli proti vedení města. Málokdo již zřejmě zná pozadí celé události a všechny důvody, které k takovému činu vedly, ale blues dává s ironickým odstupem tušit mnohé. Černohumorné komentáře typu „A budeš-li k nám drzý, já odměním tě brzy, nosím s sebou střelnou zbraň.“ dávají vzpomenout na jednu z prvních Herzánovek – Sousedskou. Nyní však již s vycizelovaným stylem tne satira opravdu do živého. Ke stáhnutí zde.

Budiž hostem
Tahle miniatura zaujme především Halahojský okruh, který už něco zaslechl o Onderově výpravě do vysněné Arménie. Ve dvou strofách zvládne autor s humorným nadhledem shrnout okolnosti, za jakých se jeho pobyt nečekaně skončil a přesto nechybí ani trpčí struna, s níž souzní i příjemně uměřená melodie. Ke stáhnutí zde.

Dečka
Jedinečná píseň s jedinečnou historií. Pokud nevíte, odkud přišla Dečka, povím vám o jedné párty u Jirky doma v Praze. Skupina čtyř kamarádů jedoucích na jeden zimní tábor se pohádala, kdo z nich bude mít tu výsadu, že se vyspí pod dečkou a ne smrdutým Jirkovým spacákem. Na jednoho se nedostalo - a jako jediný z nich ostatní v noci nebudil zimničným klepotem svých zubů! Takovou zimu snad nikdo z nich ještě nezažil. Ke stáhnutí zde.

De nada
Podobnými porodními problémy jako "O tom to je" trpí i Kein Problem... eee, totiž De nada, skladba vytvořená za účely nalákání účastníků Epesní husťoučké (...) akcičky. S tím rozdílem, že tentokrát text postrádá i vtipné bonbónky kognitivní disonance. Pro Onderovy fanynky povinnost, ale pro mě je těžiště Džejových písniček jinde. Ke stáhnutí zde.

Dolce farniente
Dolce farniente je takovou antioslavou tvrdých prací a naopak oslavou folkových umělců. Nechybí jí vtíp ani šmrnc (potěší variace na Jeronýma Lešnera), jen je snad trochu nevýrazná... Ke stáhnutí zde.

Don Quijote
A když už jsme mluvili o těch akcovních, nedá mi to, abych nepřipojil i link na titulní píseň letního kurzu Don Quiote de. Takový výpal na startu opravdu nečekáte a dává to tušit opravdu vyjímečný počin. Opravdu vyvážený mix propagace, vtipného a přirozeného textu, který v se pomalejších dovětcích posouvá do vážnějších tónů, a úderného refrénu, jenž je hudebně asi tím nejlepším, co jsem u autora dosud mohl slyšet. To je přesně Don Quijote. Jen je škoda, že píseň trochu zastagnuje v každé sloce, kdy se ve smyčce čtyřikrát po sobě zopakuje táž melodická linka. Ale to je drobná vada na kráse. Ke stáhnutí zde.

Duše jako palimpsest
Já říkám ano. Palimpsestem Ondera pokračuje v linii tichých, zadumaných písní, jako byly Třemdavy, Svítání v Telči nebo Posel svobody. Meditativní úvahy o hloubkách lidské duše a procházejícím podzimu, který můžeme vnímat i na rovině symbolu, lehce ruší monotónní zvuk refrénu, ale přesto já říkám: "Ano, pane."
Ke stáhnutí zde.

Fifel
Hymna letního tábora FIFEL 07, ale hlavně song o tom jak "kdysi dávno pan Lumiere" spustil revoluci v kultuře. Podobnou revoluci znamená FIFEL i v Onderově tvorbě, protože se jedná o první výrazné vybočení z folkového žánru. Když tak posloucháte, nemůžete se ubránit dojmu, že jste se propadli někam do 30. let, do období první slávy jazzu a Oldřicha Nového! Ke stáhnutí zde.

Hopšidyridy
Možná se k téhle skladbě více hodí její druhý název „Zakarpatská“. Když začnete poslouchat, říkáte si: „No, taková normální folkovina...“, ale pak nastoupí refrén, který vygraduje karpatské téma v kozáckém rytmu s prvky místního jazyka a už vás má... Ke stáhnutí zde.

Humáček
Také rádi chodíte do hospody? Doufám, že ne. Právě proti barovým povalečům je zaměřena tato lehce ironická, silně satirická skladba. Ke stáhnutí zde.

Indžoj
Jsem sice na začátku článku, ale už jsem v hodnocení trochu bezradný. Indžoj vykazuje všechny negativní známky skladeb na objednávku (tentokrát se nejedná o nic menšího než ambiciózní projekt Inglišcampu). Je trochu nevýrazná, hudebně lehce utahaná. Textový doprovod je ve stylu makaronských dvojjazyčných veršů, které jsou vyslovovány s "lehce východním" přízvukem. A o tom to celé go. Je jasné, že Ondera se tu nebál sebeparodie a sympaticky to z písně ční. Takže já jsem za pěkné tři hvězdy a jsem hepy jak právě narozenej krokodýl.
Ke stáhnutí zde.

Kleinsweinbarth
Píseň, která se dostala i do almanachu Zeď. Zde je tato "zeď" ztělesněná uzavřenou hranicí za doby totality. Neobyčejně silné téma, prodchnuté smutkem exultanta je bohužel trochu rozjuchanou melodií a snad až příliš jednoduchým rýmováním. Ke stáhnutí zde.

Kofola
Pokud jste milovníci kofoly, dozvíte se, že autor též. Ba co víc – dozvíte se, jak to vlastně v počátcích téhle značky bylo. Melodie sice není tak našlapaná, ale pro fanoušky (kofoly nebo Ondery:)) je to povinnost:) Ke stáhnutí zde.

Korbele piva
Píseň složená pro pátý ročník Asterionu. Hlubokým hlasem zní variace na středověký song. Relativně příjemná skladbička, která sama sebe nebere tak vážně, jak by se mohlo zdát. Obzvláště mě pobavila pasáž o házení nepřátel do hnoje:)
Ke stáhnutí zde.

Megalopolis
Zase jedna taková „geografická“. Tentokrát pojednávající o fenoménu megalopolis (velkoměsto tvořící s menšími městy obrovskou aglomeraci). Poměrně vtipný song, jehož poslech trochu ruší několik falší, které jsou součástí nahrávky.
Ke stáhnutí zde.

Megaparty
Vostrej song, vypalovačka, která se vám zatne do hlavy a neodejde. Na FIFELu, pro nějž byla složena, rozhýbala diskofilní choutky v mnohých. Zkrátka všichni spolu paří na Megapárty:) Ke stáhnutí zde.

MrákotínSKA
Zde se přibližujeme k problému reklamních songů z druhé strany. Melodie je řízná, skvěle šlape a autor se nebál ani použít pro něj ne-úplně-typického chrapláku. Slova se však nemají čeho chytit. Předpokládám, že téma letního kurzu Lahev 009 je prozatím pouze nahozeno a jeho mnohoznačnost neposkytuje pomocnou ruku ve vytváření nějakého smysluplného textu.
Ke stáhnutí zde.

O tom to je
Tento šlágr patří do kategorie písní "na objednávku". „O tom to je“ rozhodně plní úkol představit vtipně, o co v tej zážitkovkce go. Coby propagační píseň ke školení nových instruktorů posloužila tedy myslím výborně. Z toho plyne nicméně i fakt, že nezainteresovaným se bude tento song zdát jako násilné roubování kostrbatých veršů na „hudbu unylou“, jak lze slyšet v písni.
Ke stáhnutí zde.
Ovšem nově má píseň i klip!Pane Voku
Nejsem si zcela jistý, za jakým účelem vznikla píseň o společné hostině Tycha de Brahe a pana Voka, ale je mi jasné, že se nezařadí mezi mé favority. Melodie je nevýrazná a slova vyprávějí o vlastně zcela nepodstatné události, při níž se neudá žádná zvláštnost. Tak nevím...
Ke stáhnutí zde.

Posel svobody a písně
S autorem se vydáváme až na sám kraj světa jako dávní poutníci, abychom dospěli k poznání sebe samého a nechali se provést introspekcí svého nitra. Podobně meditativně laděná píseň jako v případě mých oblíbených Třemdav. Pomalá melodie a citlivě pojaté téma.
Ke stáhnutí zde.

Rocknroll
Jak to vypadá u zkoušky na geografii, to se dozvíte právě v této písni. Nebylo by to jen tak, aby známí alkoholici z katedry geografie přírodovědeckéfakulty Masarykovy univerzity dokázali zkoušet "běžnými" metodami. Ke stáhnutí zde.

Sestup z toho stromu
„Slezte z toho lustru, Donalde“ po biblicku. První Onderův pokus o tradicionál má švih a spád a neměli byste si ho nechat ujít.
Ke stáhnutí zde.

Sevan (russian version)
Není třeba to nějak výrazněji komentovat. Už jsem kdysi na Arménskou pěl chválu a její ruský remake je příjemným doplňkem téhle elegie.
Ke stáhnutí zde.

Shquiperia
Jak to vypadá, když se spojí elegie s exotickým tématem, sociálním apelem a východní melodií? Jako Shiquiperia. Opravdu silná píseň, která působí zejména podmanivým zajódlováním na konci každé strofy. Jediným nedostatkem dalšího z Ondrových albánských ohlédnutí je fakt, že působivá melodie mohla být košatější a bohatší – potenciál k tomu rozhodně má. Ke stáhnutí zde.

Sousedská
I dnes zůsavají na veřejných místech a vedoucích pozicích bývalí aparátčíci a prospěcháři. Právě proti nim je zaměřen takřka protestsong Sousedská. Pozornému jedinci samozřejmě neunikne, že text reflektuje povolební třebíčksou situaci z roku 2007. Ke stáhnutí zde.

Svítání v Telči
Lyrická reflexe z Telčského festivalu. Vynikající skoroblesová záležitost alá Karel Plíhal. Nápaditá melodie, zkrátka song do velké pohody. Ke stáhnutí zde.

Třemdavy
Tentokrát se pohybujeme spíše na důvěrně známých územích. Tedy na Pálavě a hlavně v myšlenkách autora, který stvořil citlivou lyrickou skladbu, kráčející v tradici nejlepších folkovin. Rozhodně stojí za to, vychutnat si tenhle song v klidu bez rušivých elementů a opravdu poslouchat, o čem to je. Ke stáhnutí zde.

Věk trnů
Ondera zpracovává své „tradiční srdcové“ téma: jak se žije mezi štíty albánských hor. Výborný song, elegický nádech textu a – pravda převzatá – hudba od Ardita Gjebreji. Ale nemůžu jinak – autor se coveru zhostil nejlíp jak mohl. Ke stáhnutí zde.

Vítajte v Třebíču
A do třetice všeho agitačního tu máme textík očividně referující k novodobé tradici Hudebních maratonů. Byť nemůžu říct, že by mě píseň vyloženě zvedla ze židle, je mi sympatické, jak se mistr Herzán neustále snaží své věrné posluchače překvapovat žánrovými přesahy. Tentokrát poznáme, že Slovácko sa nesúdí o to, jestli může mít jeho folklor přesahy až do vysočinských metropolí.
Ke stáhnutí zde.

Zabékáme u vohňa
K této písni nelze říct ani slova, které by ji vystihlo. Či snad... jak se baví skupina "u vohňa" z Prahé, Štatlu, Ovy či odkud odevšad? Ke stáhnutí zde.

Zakletá planina
Tajuplný text o snech a nedozírných obzorech lidských možností... dýchá z ní kouzlo dálek a nekonečných rozcestí. Ke stáhnutí zde.

Zářily hvězdy
Song sochaný z lednového mrazu. Je možné cestu za světlem města chápat jen jako popis konkrétní noční pouti, ale také metaforicky. Tak či tak, jedná se o příjemný, byť ničím výjimečný poslech.
Ke stáhnutí zde.

Zeptejte se čápa
...jak se hraje bowling. Uznávám, že pro toho, kdo nezná kontext (tedy Čápa), nemá tenhle kraťas moc smyslu, ale já se u dvou slok řezal neskutečně. „Tady tolik neplatěj hodnoty ryzí,“ prostě mazec se zakončením ala B. B. King.
Ke stáhnutí zde.

Znutovanej
Podle mého názoru naprostý dosavavadní vrchol Džejovy tvorby se jmenuje Znutovanej. Nutace je jedním z druhů pohybu naší planety Země. A čem že to je? Vtipně pojatý příběh studenta, připravujícího se na zkoušku z Úvodu do geografie (snad jsem název předmětu napsal správně a nebudu lynčován od velectěného autora). Jen doufejme, že Znutovanej bude jen jakýmsi "předvrcholem", za kterým budou následovat ještě další a vyšší cíle! Ke stáhnutí zde.
A pozor!! Znutovanej už má nějaký ten týden svůj klip, tak zírejte: